Future City

» SPSU Home / Future City Competition / Archives (Past Winners and Photos) / 2013 Winners

Future City Competition

What is Future City?

Fun Facts

National FC Website

 

Georgia Regional Future City

SPSU and FC

Sponsorship

Volunteering

Contact Us

 

Getting Started

For Educators

For Mentors

For Judges

For Students

Workshops

Handbooks

 

Paperwork

Registration

Competitions Forms

 

Competition Basics

This Year's Theme

Research Essay

City Narrative

Virtual City

Model Presentation

 

Competition Resources

2015 Essay Resources

Simcity Resources

 

Awards & Sponsors

 

Regionals

Judges Training Video

 

Nationals

 

Archives

Photo Archives

 

national logo croped

 


Future City Competition
Georgia Region
RM 150 Bldg. N, SPSU
1100 South Marietta Pkwy
Marietta, GA 30060

PLATINUM SPONSORS

FC Sponsors banner vertical png

2013 Winners

 

2013 FINALISTS

 

FIRST PLACE

 

Aqua Serenity

Queen of Angels

Educator- Peggy DeGance

Mentor- Tara Troustle

SECOND PLACE

Aqualush

St Jude the Apostle

Educator- Eleonora Straub

Mentor- Tony Straub

THIRD PLACE

Stad Van die Water

Arlington Christian School

Educator- Chris Taylor

Mentor- Ken Hern

FOURTH PLACE

Team Monsoon

East Cobb Middle School

Educator- Barbara Quarles  

 

FIFTH PLACE

area 61

 

Double Churches Middle School               

Educator- Mandy Chase

Mentor- Brandon Green

2013 SPECIAL AWARD WINNERS

 

THE JACKIE WINCHESTER PEOPLE’S CHOICE AWARD

 

SPSU

FOUNDATION

 

2013 RECIPIANT-

Aqua Serenity,  Queen of Angels

Educator- Peggy DeGance

Mentor- Tara Troustle

ALUMNI AWARD

FUTURE CITY NATIONAL

2013 RECIPANT –

Mr. Michael Palmer

Mill Springs Academy

Educator Martha Muir

BEST VIRTUAL CITY

SPSU

SCHOOL OF COMPUTING & ENGINEERING SOFTWARE

2013 RECIPANT –

BLK, Queen of Angels

Educator- Peggy DeGance

Mentor- Cindy Miller

BEST RESEARCH ESSAY

CH2M HILL

 

2013 RECIPANT – 

Nebula, Snellville Middle School 

Educator- Lindsey Longstreth

Mentor-  Christopher Jentzsch

BEST PHYSICAL MODEL

SHELL

 

2013 RECIPANT –

Luminden, Snellville Middle school

Educator- Lindsey Longstreth

Mentor-  Christopher Jentzsch

BEST TEAM PRESENTATION

SEI Georgia

 

2013 RECIPANT –

Stad van Dei Water, Arlington Christian School

Educator- Chris Taylor

Mentor- Ken Hern

ROOKIE TEAM OF THE YEAR

SHELL

 

2013 RECIPANT –

Regenopia, Freedom Middle School

Educator- Todd Mickler

Mentor- Roy Taylor

 

2013 SOCIETY AWARD WINNERS

 

BEST LAND SURVEYING PRACTICES AWARD

NCEES

$100 CASH PRIZE  PROVIDED BY NCEES

2013 RECIPANT –

Avalon,  Sherwood Christian Academy

Educator- Vickie Davis

Mentor-Bill Douglas

MOST HOLISTIC APPROACH

CH2M HILL

$100 CASH PRIZE  PROVIDED BY CH2MHILL

2013 RECIPANT –

NUMA, Queen of Angels

Educator- Peggy DeGance

Mentor- Jeff Robertson

BEST MANAGEMENT OF WATER RESOURCES

CH2M HILL

 

2013 RECIPANT –

District Neptune, St Teresa’s School

Educator- Dorene Medlin

Mentor- John Tekash

EXCELLENCE IN SYSTEMS INTEGRATION

SPSU

FOUNDATION

 

2013 RECIPANT –

Hyrofortis,  Chestnut Log Middle School

Educator- Sharon English

Mentor- Jake Begnaud

BEST COMMUNICATIONS SYSTEM

ATT

 

2013 RECIPANT –

Neoteric, Freedom Middle School

Educator- Todd Mickler

Mentor-  Roy Taylor

BEST FUTURISTIC CITY

ATT

 

2013 RECIPANT –

BLK, Queen of Angels

Educator- Peggy DeGance

Mentor- Cindy Miller

MOST INNOVATIVE DESIGN

ATT

 

2013 RECIPANT –

Montagua,  Mabry Middle School

Educator- Melissa Chouinard-Jahant

Mentor- Greg Wiles

MOST INNOVATIVE DESIGN OF INFRASTRUCTURE

SPSU

SCHOOL OF ENGINEERING

2013 RECIPANT –

Eldoris,   Marietta Middle School

Educator- Freddy Perry

Mentor- Michael Gustafson

ARCHITECTURAL EXCELLENCE AWARD

SPSU

DEPARTMENT OF ARCHITECTURE

2013 RECIPANT –

Pneutopia,  Queen of Angels

Educator- Peggy DeGance

Mentor- Nancy Barden

BEST URBAN PLANNING AWARD

AIA

ATLANTA

2013 RECIPANT –

NUMA, Queen of Angles

Educator- Peggy DeGance

Mentor- Jeff Robertson

ACCESSIBLE CITY AWARD

IEEE

2013 RECIPANT –

Stad Van die Water,  Arlington Christian School

Educator- Chris Taylor

Mentor- Ken Hern

BEST TRANSPORTATION SYSTEM

GDOT

 

2013 RECIPANT –

Eldoris, Marietta Middle School

Educator- Freddy Perry

Mentor- Michael Gustafson

BEST SUSTAINABLE DESIGN

IEEE

 

2013 RECIPANT –

Pnuetopia, Queen of Angels

Educator- Peggy DeGance

Mentor- Nancy Barden

MOST INNOVATIVE  POWER GENERATION

SHELL

 

2013 RECIPANT –

BLK, Queen of Angels

Educator- Peggy DeGance

Mentor- Cindy Miller

BEST FIRE PROTECTION ENGINEERING

SFPE

GREATER ATLANTA CHAPTER

2013 RECIPANT –

City Cahaya, Hightower Trail Middle School

Educator- Alan Huskey

Mentor- George Briglevich

EXCELLENCE IN THE USE OF BUILDING MATERIALS

SPSU

SCHOOL OF ARCHITECTURE AND CONSTRUCTION MANAGEMENT

2013 RECIPANT –

NUMA, Queen of Angels

Educator- Peggy DeGance

Mentor- Jeff Robertson

 

MOST SUSTAINABLE BULDINGS

SPSU

FOUNDATION

 

2013 RECIPANT –

New Pensacola,  Loganville Christian Academy

Educator- Tammy Callaway

Mentor- Brent Browning

MOST  INNOVATIVE CONSTRUCTION TECHNIQUES

SPSU

DEPARTMENT OF CONSTRUCTION MANAGEMENT

2013 RECIPANT –

BLK, Queen of Angels

Educator- Peggy DeGance

Mentor- Cindy Miller

BEST INCORPORATION OF CULTURAL AND HISTORICAL RESOURCES

WJE

2013 RECIPANT –

Team Monsoon, East Cobb Middle

Educator- Barbara Quarles  

 

BEST USE OF NANO-TECHNOLOGY

MICROSOFT

2013 RECIPANT –

Toulumne,  Mill Springs Academy

Educator- Martha Muir

Mentor-Don Harris

 ©